Navigation
Home Page

Local Governing Body members list

Name

Position

Date of Appointment

Term of Office

Responsibility

Year Group Responsibility

Appointed by

Governance roles in other educational institutions

Business and Financial interests

Mrs Gaynor Moore

Chair

02/10/2019

1 year

Curriculum

T & L

Assessment

 

Year 6

Directors

Yardley Primary School &

Wyndcliffe Primary School

None declared

Mrs Linda Jones

Vice Chair

02/10/2019

1 year

Personal Development & Welfare

Behaviour

Mental Wellbeing

Nursery

Reception

Directors

Wyndcliffe Primary School

None declared

Mrs Charlotte Nott

Head Teacher

 

 

Health & Safety

 

 

 

None declared

Mrs Nanaki Bajwa

Deputy Head Teacher

(Associate)

 

 

 

 

 

 

None Declared

Mrs Andrea Carter

Staff Governors

01/09/2018

4 years

 

 

Staff

 

None declared

Mrs Maria Nicholaou

Co-opted Governor

04/03/2019

4 years

EYFS

Year 3

Directors

Wyndcliffe Primary School

None declared

Miss Hannah Reed

Co-opted Governor

22/01/2019

4 years

Sports Premium

Year 5

Directors

Wyndcliffe Primary School

Sports Premium Programme managed by Hall Green School

New Parent

Parent Governor

 

4 years

Pupil Premium

Year 4

Parents

 

 

Mrs

Fadwa Hakmi

Parent Governor

12/02/2018

4 years

Safeguarding

& SEN

Years 1 & 2

Parents

 

 

Ms

Yvonne Wakefield

Clerk

 

 

Link to Governor training

 

 

 

 

Resignations/Left

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr

Abdul

Guffar

Parent Governor

(Term of office ends 10/11/2019)

10/11/2015

4 years

Maths

Year 1

Parents

 

 

Mrs Nicola

Smith

 

Co-Opted Governor

(Resigned 18/07/2019)

01/01/2019

4 years

English

Years 3 & 4

Directors

Turves Green Girls School

Wyndcliffe Primary School

None declared

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top